Dívka, která se dotkla nebe

10. července 2018 v 12:42 |  Recenze
Výsledek obrázku pro dívka která se dotkla nebe recenze

Název: Dívka, která se dotkla nebe

Originální název: The girl who touched the sky

Autor: Luca Di Fulvio

Žánr: Historický román

Počet stran: 629

Vydání: Euromedia 2014Oficiální anotace: Tři navzájem propletené osudy v dramatické době vzniku prvního židovského ghetta v Evropě. Neodolatelný příběh o lásce a smrti, přátelství, nenávisti a odpuštění, i o naplnění životních snů. O tom, jak se mladý pouliční zlodějíček, který strávil dětství v pekle, změnil v neohroženého ochránce svobody. Jak se z židovského šarlatána stal uznávaný lékař. A z děvčete bez budoucnosti vlivná módní návrhářka. Odpověď se skrývá v Benátkách na počátku 16. století. Neboť v tamním labyrintu uliček a kanálů nejtajemnější laguny Evropy se rozvijí fascinující panorama života.."Mercurio byl bez sebe hrůzou. Zavřel oči. Benedetta šťouchla do Ercola. "Elcole má stlach," zakňoural obr. Kupec se bryskně otočil s nataženou dýkou, právě když Ercola nakopl Zolfo. A tak se obr vrhl s nataženýma rukama na žida, aby ho odzbrojil. Ale ať už ze strachu či nemotorností, zakopl a padal na muže před sebou.Ten se vylekal a bodl ho."

(Citace stránka 40)

Potulný zlodějíček Mercurio, též známý jako mistr převleků, žije společně se svými kumpány Zolfem a Benedettou v Římě. Důmyslně promyšlené okrádaní místních patří mezi jejich každodenní chleba, ale jak je známo nic netrvá věčně a jedna malá bezvýznamná loupež se jim stane osudnou.Vše probíhalo tak jako vždycky, ovšem s jednou malou,ale velmi zásadní změnou.Židovský kupec,který se stal další obětí krádeže Mercuria a jeho společníků, nebyl nakonec tak snadným terčem jak se na první pohled zdálo.Kupec se jen tak snadno okrást nenechá a v rámci sebeobrany zaútočí na jejich přítele a vážně jej zraní. Nečekaná reakce kupce vyvolá v Mercuriovi silné emoce a v rámci odplaty pobodá i jeho. Mercurio, přesvědčený o vraždě židovského kupce,utíká společně se svými kumpány Z Říma do Benátek.

" Je to tvá vina! Jen tvá!" hulákal kupec. Mercurio mu stiskl zápěstí a kroutil je k sobě, přitom se zapřel tělem o protivníkovo stehno. Šimon Baruch spadl na zem a strhl ho s sebou. Váleli se v odpadcích. Mercurio se ze všech sil snažil nepustit dýku. Na nic jiného nemyslel. A pak z čistajasna kupcovo rameno narazilo na zeď, loket se ohnul v nepřirozeném úhlu a zápěstí otočilo. Tíha Mercuriova těla ho nechtěně tlačla dolů. Ostří proniklo do kupcova hrdla."

(Citace stránka 41)

Během cesty do Benátek potkává Mercurio židovskou dívku Guidittu a jejího otce Isacca, rovněž šejdíře zběhlého v ranhojičství, kteří zároveň také doufají, že v Benátkách najdou útočiště před pronásledováním. Jak už tomu tak bývá Mercurio a Guiditta se do sebe zamilují, ale nic není zadarmo a proto budou muset oba čelit mnoha záludným překážkám.

" Život je prostý. Když začíná být složitý, znamená to, že v něčem děláme chybu."

(Citace stránka 150)

Vztah mezi Guidittou a Mercuriem ohrožuje Guidittin otec Isacco, jemuž se zlodějíček příliš moc nezamlouvá a který si pro svou dceru představuje mnohem hezčí a lepší osud. Ovšem nepřející otec není jedinou přážkou ve vztahu. Je tu také Zolfo, který se připojí k potulnému kazateli a jeho tažení proti židům, jež vyvrcholí vznikem prvního evropského ghetta. Kromě Zolfa je zde také okradený židovský kupec, který přežil, změnil se v nelítostného zabijáka a v touze po pomstě se vydá v Mercuriovích stopách. V neposlední řádě Benedetta, sama zamilovaná do Mercuria , která vymyslí důmyslný plán jak odstranit svou soupeřku a nechá ji obvinit z čarodějnictví.Ve víru nečekaných zvratů, kráčejí Mercurio a Guditta po trnité cestě během které prokážou odhodlání a zaujetí jež je dovede ke skutečné dospělosti.

"Zbohatnout neznámená nic. Musíš chtít něco, co sytí srdce. Jinak odumřeš zevnitř."

Citace stránka 200)Za mě úžasná a duchaplná kniha vyvolávající intenzivní zážitky z četby. Čtenářje zaveden do bídou, neřestí a nemocí prolezlé Itálie, proto neočekávejte žádnou malebnou atmosféru. Dle mého názoru autor skvěle, velmi povedeně a s jistou dávkou naturalizmu vykreslil prostředí Benátek. Na tomto místě se pak odehrává dobrodružný a zároveň také lehce dojemný příběh Mercuria, Guditty, Isacca a dalších vedlejších postav. I zde uplatňuje autor své naturalistické nahlížení na svět. Vyobrazuje postavy a jejich pudy s klady i zápory včetně myšlenek a pocitů.

Celkově se jedná o brilantní historický román, v němž budete společně s postavami prožívat jejich zoufalství, naději atd..
Jde zkrátka o příběh, ve kterém nechybí intriky, nenávist, zlo a v němž nakonec zvítězí láska a ušlechtilost.

Závěrečné ohodnocení: 83%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lux Lux | Web | 12. července 2018 v 3:15 | Reagovat

Tu jsem četla nedávno (samozřejmě jsem ji ještě nestihla vůbec na blogu zmínit) a moc se mi líbila! Propojování různých životů, odhalování bídy pod vší parádou... to mě moc bavilo.

2 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 13. července 2018 v 19:53 | Reagovat

Já ji mám na wishlistu od té doby, co vyšla. Takže bych si ji ráda přečetla a díky tvé recenzi mě láká ještě více, takže nejspíš nákup oddalovat nebudu :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama