Zelená míle

28. července 2018 v 16:26 |  Recenze

Výsledek obrázku pro zelená míle stephen king

Název: Zelená míle

Originální název: The Green Mile

Autor: Stephen King

Žánr: Román

Počet stran: 346

Vydání: Beta-Dobrovský 2008


Oficiální anotace: V roce 1932 se Ameika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici cold mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná - ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu...


"Jsem už pořádně unavenej bolestí, kterou slyším a cítím šéfe. Jsem unavenej z cestování, z toho jak jsem sám jako kůl v plotě. Věčně bez kamaráda, se kterým bych chodil nebo co by mi říkal, odkud přicházíme nebo kam jdem nebo proč. Jsem unavenej z toho, jak jsou lidi na sebe ošklivý. V hlavě to cítím jako střepy. Jsem unavenej z každé situace, kdy chci pomoct, ale nemůžu. Jsem unavenej z toho, že jsem ve tmě. Hlavně je to ale ta bolest. Je toho moc. Kdybych to uměl ukončit, udělal bych to. Ale neumím"

Asi jen opravdu malé procento lidí se ze Zelenou mílí doposud nesetkalo. Autor zavádí čtenáře do věznice Cold Mountain, do křídla známého jako Zelená míle. Zde prožívají ti nejhorší zločinci své poslední dny, až do doby, kdy se vydají na svou poslední cestu po Zelené míli, která končí na elektrickém křesle. Mezi touto sebrankou se ocitá velmi zvláštní vězeň John Coffey, násilník a vrah dvou holčiček. Je ovšem tento hromotluk ztělesněním ďábla v lidské podobě, nebo je pravda někde úplně jinde?

Přestože se autor zaměřuje hlavně na horory, je tato kniha z úplně jiného soudku. Příběh o životě a smrti, který v sobě obsahuje plno citů. Navíc zde narazíme na zajímavou směsici protikladů. Zázrak života a vyléčení, vedle kruté smrti na eletrickém křeslě, krutého vraha, který se na druhé straně s dětskou dojemností stará o malou myš, nebo dozorce, který je krutější než někteří z jeho vězňů. Tento zajimavý mix má v sobě dle mého názoru neopakovatelné kouzlo, které čtenáře naprosto pohltí a pustí až v samém závěru naprosto emocionálně vyždímané.


Pro mě nejlepší Kingova kniha. Neuvěřitelně emotivní, dojemné, napínavé, veselé i smutné. King je dokonalý vypravěč, zbožňuji s jakou lehkostí se jeho knihy čtou. Zelená míle je o tolik jiná, než ostatní jeho knihy, ale zároveň snad ještě zajímavější. připadá mi až úsměvné, že od novodobého krále hororu mám nejraději díla, která právě do daného žánru nespadají. Myslím, že i největším cynikům u konce této knihy skoro ukápne slza. Na Coffeyho nikdy nezapomenete ;)

Závěrečné hodnocení: 93%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucky Lady. Lucky Lady. | Web | 28. července 2018 v 18:11 | Reagovat

Nevedela som, že existuje o tom aj kniha. Aj keď mohla som to tušiť, pretože väčšinou tie super filmy pochádzajú z námetov z kníh. A film je naprosto úžasný. Verím, že si pritom plakala, pretože mne upadla nejedna slza pri filme. Myslím, že tvoje vysoké záverečné hodnotenie tomu patrí právom.

2 Janina Janina | Web | 30. července 2018 v 10:35 | Reagovat

I já jsem viděla film a je úplně skvělý :)

3 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 6. srpna 2018 v 22:42 | Reagovat

Videl jsem jenom film, ale ten byl moc pekny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama