Fantom opery

20. srpna 2018 v 17:49 |  Recenze

Výsledek obrázku pro fantom opery kniha

Název: Fantom opery

Originální název: Le Fantôme de l'Opéra

Autor: Gaston Leroux

Žánr: Román

Počet stran: 344

Vydání: XYZ 2008

Oficiální anotace: Autor vypráví romantický příběh krásné zpěvačky a jejích dvou ctitelů, z nichž jeden je tajemným fantomem opery, upoutá čtenáře barvitým vylíčením prostředí pařížské velké opery s jejími galapředstaveními,plesy a tajemným zákulisím.

Román je největším úspěchem jeho tvůrce,francouzského novináře, detektiva a romanopisce Gastona Lerouxe. Získal si oblibu miliónů čtenářů po celém světě,bylo podle něj natočeno několik filmů,vznikly divadelní a televizní inscenace a také známý a úspěšný muzikál.


"...škoda pro každého,kdo neslyšel Christinu Daaé v roli Julie, kdo nepoznal její nelíčený půvab,nechvěl se za zvuků jejího nebeského hlasu a nepocítil, že jeho duše vzlétá s její duší nad hroby milenců z Verony..."

Příběh začíná předmluvou samotného autora, který se za postavou fantoma něco napátral. Není totiž jen autorem svého vymyšleného příběhu,jak se na první pohled zdá. Ne,francouzský autor pan Leroux hledal informace o fantomovi přímo u očitých svědků,pamětníků a lidí, kteří s touto tajemnou postavou měli doopravdy co dočinění.

Celý příběh se tedy skládá z výpovědí mladých baletek, které představa fantoma řádně děsila, dvou nových ředitelů divadla, které fantom přívádí k šílenství a hlavně Peršana, jehož vyprávění v první osobě je skvělým zakončením knihy a rozuzlením.


"...fantom opery existoval. Vůbec to nebyla, jak všichni dlouho věřili, jen inspirace umělců,pověra ředitelů a směšný výtvor vzrušených mozků slečen z baletního souboru, jejich matek,šatnářek a vrátné. Ano,existoval,byl to člověk z masa a kostí, ačkoliv vypadal jako skutečný fantom, to znamená jako stín..."

Příběh se odehrává v pařížské opeře,kterou zrovna převzali noví ředitelé,kteří netuší,že v jejich opeře žije fantom. Fantom se může jevit jako duch,přízrak,který není živý člověk.Vždyť ho také všichni popisují jako lebku se žhavými uhlíky místo očí.Jenže co když je to jen pouhá fáma a pravda může být jiná?

Fantom každopádně ukazuje lidské touhy - chce peníze,které mu odváděli bývalí ředitelé a rychle se zamiluje do mladé zpěvačky Christiny Daeé. Ta by mu možná i podlehla, jenže je zde také mladičký vikomt Raul de Chagny,Christinin přítel z dětství,který ji miluje.Christina mu vypráví o andělu hudby, který ji každý večer přichází dávat hodiny a kterému se vůbec nelíbí, že se Raul s Christinou schází. Jenže fantom Christinu děsí,takže se s Raulem rozhodne utéct.Jenže to by to nebyl fantom,aby si svou lásku nechal jen tak utéct..

"...v hudbě je jakási síla,působící, že přestane existovat všechen vnější svět a zůstanou jen tóny, které vám zasáhnou srdce..."

Knížka je již od začátku plná hrozeb a hlubké dojemné nenaplnitelné lásky, která přechází v posedlost. Erikův osud je strhující, ale v první řadě neskonale bolestný a temný. Svého génia vkládal do hudby, která tryskala z hloubi jeho zmučené duše. Dle mého názoru si příběh fantoma opery rozhodně zaslouží žít dál.

Za mě nádherný příběh, který ve mě zanechal a ještě dlouho zanechá hluboký dojem. Erikovi jsem fandila, stejně jako jej nenáviděla. Knížka je skvěle a poutavě napsaná a její forma doslova doslova vybízí k tomu, aby jste celému příběhu skutečně uvěřili.

Závěrečné hodnocení: 98%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 20. srpna 2018 v 19:55 | Reagovat

Jsi ty oním fantómem? :)

2 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 21. srpna 2018 v 18:14 | Reagovat

Nevěděl jsem vube , kdo to původně napsal...

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. srpna 2018 v 19:39 | Reagovat

Tento příběh inspiroval k napsání povídky i jednu současnou spisovatelku- překladatelku Danielu Mičanovou v povídkovém receptáři Žena s dranžírákem.
Viděla jsem filmy různé s tuto tématikou, možná kdysi dávno četla i román.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama