Muž se psem

28. srpna 2018 v 18:00 |  Recenze

Výsledek obrázku pro muž se psem zdeněk jirotka

Název: Muž se psem

Autor: Zdeněk Jirotka

Žánr: Román, Česká literatura, Humor

Počet stran: 248

Vydání: Blok 2014

Oficiální anotace: Parodie na detektivní romány z pera českého satirika Zdeňka Jirotky. Amatérský detektiv, civilním povolání strážce majáku, pátra po finančním podvodníkovi, který uniká policii po celém světě. Děj s neuvěřitelným spádem plný zvratů a situační komiky.


Vše začíná představením nebezpečného bankovního podvodníka Jiřího Testona, kterého neúspěšně stíhá celá Evropa. Komisař Valet je ze snahy o jeho dopadení již velmi unaven a potřebuje si odpočinout. Příhodné místo pro načerpání nových sil nalezne na odlehlém majáku, který hlídá téměř dvacet let Václav Kavaňas. Po krátké rozmluvě se dohodnou na dočasném prohození si svých rolí. Komisař Valet bude měsíc hlídat maják, zatímco se Václav Kavaňas coby soukromý detektiv pokusí dopadnout Jiřího Testona. Při cestě do Prahy, kam po opuštění majáku 15 zamíří, se setkává se dvěma důležitými figurami příběhu. Jednak s podvodníkem panem Maresku, který pojme nevývratné podezření, že ho záměrně sleduje, a jednak s foxteriérem Watsonem, který se stává jeho nerozlučným společníkem. Po příjezdu do Prahy je Václav Kavaňas intrikou pana Maresku zatčen, a zároveň se za něj pan Maresku vydává v hotelu Metropol.

Uslyší to sekretářka mladšího bratra pana Kavaňase slečna Libuše Kadlecová a rozhodne se dovést dlouho ztraceného bratra domů. Pravý Václav Kavaňas je záhy propuštěn na svobodu a vrací se do hotelu Metropol, v němž nachází přátelskou pomoc vrátného Josefa Červenky. Z pronásledování Jiřího Testona se stává hon za panem Maresku, který vrcholí u bratra Václava Kavaňase Ladislava. Podvodníkovi se již nepodaří uprchnout a i díky pomoci foxteriéra Watsona je úspěšně dopaden.

A jelikož vás nechci připravit o překvapení, tak na rozluštění tajemství alias kdo je vlastně Jiří Teston, si musíte počkat sami ;)

Knížka mě mile překvapila a musím uznat,že jsem se nejednou pořádně zasmála. Bouhžel knížku považuji za čtenáři často opomíjenou, která je neprávem zastíněna Saturninem - pravděpodobně je to také tím, že většina čtenářů od pana Jirotky ani nic jiného nečetla. Humor zde rohodně nechybí, děj a postavy jsou super a snadno si je člověk oblíbí,zápletka detektivní a závěrečné rozuzlení jak jinak než stylové. :)

Závěrečné hodnocení: 90%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama