Než jsem tě poznala

10. srpna 2018 v 15:06 |  Recenze

Výsledek obrázku pro než jsem tě poznala

Název: Než jsem tě poznala

Originální název: Me before you

Autor: Jojo Moyesová

Žánr: Román

Počet stran: 407

Vydání: Ikar 2013


Oficální anotace: Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou. Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněž, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud.

Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojicí než náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise. Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje.


"Máš jenom jeden život. Je to vlastně tvoje povinnost, prožít ho co možná naplno - Will"

Poté co Louisa přijde o svou práci v bistru, musí měnit svůj naprosto obyčejný zaběhnutý životní režim. Naprosto nečekaně získává roli pečovatelky o kvadruplegika. Ti dva by nemohli být více rozdílní. Louisa žije usedlý stereotypní život a Will měl před nehodou velice rád adrenalin, až do té doby, než byl po srážce s automobbilem upoután na invalidní vozík. Tím se všechno změnilo a Will ztratil důvod žít.

"Jenom...jenom chci být zase mužský, co si vyšel na koncert s děvčetem v červených šatech. ještě na pár minut - Will"

Když se Louisa dozví, že ve skutečnosti má Willa hlídat, aby si neublížil, zdrtí jí to. O to hůř, když nakonec zjistí, že své matce dal šestiměsíční lhůtu na to, aby se smířila s asistovanou sebevraždou. Od této chvíle Louisa bojuje o čas. Organizuje nejrůznější výlety a společně s jeho druhým ošetřovatelem Nathanem se mu snaží dát důvod žít.

"Když jste u nás v ulici nastoupili do drahého auta, znamenalo to, že jste buď sbalili fotbalistu, nebo vás právě sebrali policisté v civilu - Louisa"

Po určité době se zdá, že se s Willem sblížili. Už není tak protivný ani zahořklý jako na začátku. Nicméně pořád nejeví známky, že by si to se sebevraždou rozmyslel. Poslední šance na záchranu je dovolená na Mauriciu. Will je konečně šťastný. Poslední den se mu Louisa přizná, že jej miluje. Ale všechno se tím rozpadne na kousíčky, Will jí totiž oznámí, že na svém přání trvá a že i přes to všechno dál nechce žít.

"Jestli se bojíš, že mám snad nějaký zákeřný plány, jak tě svedu, vždycky mi můžeš odpojit baterii - Will"

Když dojedou domů, Louisa je odhodlaná ho už nikdy nevidět. Předposlední den Willova života jí však zavolá jeho matka, jestli by nemohla přijet. A ona nakoenc přeci jen svolí, protože si uvědomí, že je to jediné pořádné rozhodnutí, které od své nehody mohl udělat sám za sebe.

Po Willově smrti a právě díky němu potom začne Louisa cestovat, podívá se do Paříže a zapíše se na rekvalifikační kurzy.

Za mě moc hezké počteníčko. Dlouho jsem se této autorce vyhýbala a myslela jsem si, že nemám ráda červenou knihovnu.Avšak po přečtení této knihy, která mě velmi bavila, jsem věděla, že to rozhodně není poslední kniha od této autorky. Příběh byl čtivý,krásně napsaný a konec srdcervoucí. Romány nemám ráda především kvůli často předvídatelným koncům, ale tady musím přiznat, že mě konec naprosto ohromil.

Závěrečné hodnocení: 93%

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. srpna 2018 v 20:13 | Reagovat

Willa nemohu asi ani litovat. Znám ženu, která je nemocná od narození, je na vozíčku a bojuje o každý rok života. Vystudovala práva a pracuje podle svých možností.

2 Snílek Snílek | E-mail | Web | 11. srpna 2018 v 14:39 | Reagovat

Velmi emotivní kniha...

3 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 13. srpna 2018 v 14:31 | Reagovat

Častokrát jsem na tuto knihu narazila a autorku znám, ale ještě jsem neměla tu čest si s žádným jejím dílem sednout a rovněž recenzi čtu zcela poprvé.
Také červenou knihovnu moc nemusím - můj vrchol byla Pýcha a předsudek, která se mi sice líbila, ale jinak podobnou literaturu nevyhledávám. Teď mě ovšem překvapilo, že Než jsem tě poznala vypadá hodně zajímavě, třeba se k ní ještě někdy vrátím.

4 Adela Adela | Web | 13. srpna 2018 v 15:21 | Reagovat

Knihu jsem četla myslím že před 2 lety a hrozně se mi líbila.. Smála jsem se u ní, ale u břečela.. Film byl také super :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama