Ready Player One: Hra začíná

16. srpna 2018 v 15:24 |  Recenze


Výsledek obrázku pro ready player one

Název: Ready Player One: Hra začíná

Autor: Ernest Cline

Žánr: Sci-fi

Počet stran: 432

Vydání: Knižní klub 2016

Oficiální anotace: Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi - jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému - každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život - studovat,cestovat po celém světě,získat nové přátelé,zamilovat se.. A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky..


"..tehdy mi došlo, že realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí,protože realita je skutečná"

V roce 2045 (nepříliž vzdálená budoucnost..), se svět topí v energetické a ekonomické krizi. Lidé nemohou najít zaměstnání,hladoví a přežívají ze dne na den. Ať už chtějí nebo ne, většina jich skončí na ulici, kde jsou odkázaní jen sami na sebe,doufajíc, že přežijí noc. I přes veškeré nepříjemnosti, se kterými se musí potýkat každý den, si i tak dokáží najít čas na hraní OASIS - virtuální svět vytvořený géniem Jamesem Hallidayem. Právě šílenství ovšem nastává v momentě, kdy se celý svět dozvídá o ukrytém klíči k veškerému majetku zesnulého Jamese Hallidaye - easter egg.

"Nejsem z reality zrovna na větvi, ale je to pořád to jediné místo, kde dostanete slušné jídlo"

Už 5 let se hráči snaží pomocí drobných nápověd poklad najít. Mezi nimi se nachází i devatenáctiletý Wade. Odborník na tvůrce hry i jeho koníčky - popkultura 80. let 20. století. Podaří se mu vyřešit všechny tři hádanky a stát se tak prvním gunterem v historii, který lapil velikonoční vejce? ;)

"Měděný klíč si v úkrytu leží, děsivá hrobka v nitru jej střeží. Kdo studia se neleká, kdo výhru snadnou nečeká, s nejlepšími pak síly své změří"

Dle mého názoru se rozhodně jedná o ukázkovou poctu všem tvůrcům i celé jedné generaci hráčů. Myslím si, že určitě bude něco pravdy na doměnkách, kdy autor do Jamese Hallidaye vkládá sebe sama a já tímto s radostí před Ernesem Clinem smekám. Za mě skvěle napsané a dechberoucí počtení a zároveň také jedna z nejlepších věcí ve svém žánru, kterou jsem prozatím četla..

Závěrečné hodnocení: 95%


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sugr Sugr | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 18:51 | Reagovat

Žánr Sci-fi má rád jeden můj známý, doporučím, děkuji.:-)

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 26. srpna 2018 v 12:41 | Reagovat

I ve svém žánru je podle mě Ready Player One skutečně výjimečná knížka a pokud člověk dobře zná všechny ty popkulturní odkazy, které se v ní vyskytují, užije si ji o to víc. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama